Třída 4.A vyjela ve dnech 15. 5. - 19. 5. 2023 za poznáním na Berounsko. Ubytovaní jsme byli v penzionu Klamovka ve Stradonicích – Nižboru nedaleko řeky Berounky. Za pět dnů jsme poznali:
1. Koněpruské jeskyně – víme, jak vznikají jeskyně a jak se jmenují jednotlivé druhy krápníků.
2. Výrobu skla – viděli jsme, jak se vyrábí sklenice a vázy – při exkurzi ve sklárně RÜCKL v Nižboru (bývalá Bohemia).
3. Jak žili lidé v pravěku. Při návštěvě muzea na zámku v Nižboru jsme si při výukovém programu vlastnoručně vyzkoušeli:
- Jak se ručně mlelo obilí a pekly placky.
- Jak se stáčí nit ze lnu nebo ovčí vlny.
- Jak se řeže pazourkovým nožem a seká kamennou sekerou.
4. Místo na kopci Hradiště nad obcí Stradonice. Vystoupili jsme na návrší, kde v 1. a 2. století před naším letopočtem stávalo keltské opevněné město (oppidum).
5. Hrad Karlštejn. Viděli jsme slavný hrad a prošli jeho nádvoří a část hradeb.
6. Život Keltů na našem území. V průběhu pobytu jsme soutěžili v etapové hře PO STOPÁCH KELTŮ. Prostřednictvím hry jsme se dověděli mnoho informací o jejich životě. Bylo připraveno 7 etap, např. „stavba“ města (malování velkoformátových obrazů keltských staveb), keltský obřad (zaříkávadla, písně, tanec), výroba hlavy keltského bojovníka z keramické hlíny (podle nálezu z Kamenných Žehrovic), hod oštěpem, navlékání korálků.
Na výpravě nechyběly ani tradiční akce:
- Stezka odvahy.
- Táborák se zpěvem při kytaře.
- Opékání špekáčků.
- Závěrečná diskotéka.
Za etapovou hru si děti odvezly diplomy a dřevěné medaile. Všichni si z výpravy odvezli mnoho zážitků a nových informací. Pobyt přispěl ke stmelení kolektivu dětí.
Ani příjezdem všechno neskončilo. Děti po návratu domů vyplňovaly pracovní listy – do vlastivědy a do přírodovědy. Při jejich vyplňování si ověřily nabyté vědomosti.
Zdeněk Rajtr, Iryna Farbanets, Vlasta Poláčková