Výlet 5.B na Levý Hradec a do Roztok

Blíží se konec školního roku a s ním doba výletů. Kam na společný poslední výlet jako třída?  A tak jsme se vydali na Levý Hradec a do Roztok. Využili jsme autobus, metro, vlak, loď, ale hlavně jsme se hezky prošli, naše přístroje nám ukázaly, že jsme celkem ušli 15 600 m. Co jsme všechno viděli a zažili: Levý Hradec – první křesťanský kostel na našem území sv. Klementa. Zde jsme zjistili, že na zdejším hřbitově je pohřben třeba lékař pediatr profesor Josef Švejcar, olympionik Tomáš Jungwirth, herec a spisovatel Miloslav Šimek. Objevili jsme zde jméno Jana Felkla, výrobce globusů.  Dále pokračovala naše cesta na vrch Řivnáč. A teď na zámeček v Roztokách. Zde nás čekalo překvapení - dílnička ZACHUCHLENO. Nejprve jsme si udělali malou hračičku. Pak jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna si hrála v herně – bludiště, různé hrací prvky. Druhá na dvou přístrojích prováděla vlastní animaci. Vybrali jsme si téma, které jsme zpracovali. Bylo to moc zábavné, pracné… Co nám to dalo práce a při promítání je to jen mžik. Pak se skupiny prohodily. Další akce byla prohlídka zámečku a zhlédnutí expozice výroby globusů.  Dozvěděli jsme se, že vyráběli (rodina J. Felkla) glubusy v osmi velikostech a v sedmnácti jazycích. Po odpočinku v nádherném parku pod vzrostlými stromy jsme se vydali k Vltavě a na přívoz. Pak nám cesta již rychle ubíhala podél řeky směrem ku Praze. Počasí nám přálo, nálada byla příjemná a únava přiměřená.  Byl to prostě příjemně prožitý den, na který budeme všichni rádi vzpomínat.

Vladimíra Nepomucká

 

Kalendář akcí