VÝUKA NA HVĚZDÁRNĚ ĎÁBLICE

14. listopadu navštívily třídy 5.B a 5.C v rámci výuky přírodovědy hvězdárnu na vrchu Ládví.

Bylo krásné jasné ráno a sama obloha nám připravila úžasný pohled na Venuši – Jitřenku, v dalekohledu jsme uviděli srpek planety (jako u Měsíce). V pořadu jsme se dozvěděli spoustu nových informací. Třeba – Jupiter má 60 měsíců (např. Calisto, Titan). Černá díra není vůbec černá ani bezedná. Venuše se otáčí v opačném směru než ostatní planety naší sluneční soustavy, nachází se na ní kráter Božena Němcová. Slunce má průměr 1 400 000 km, teplota na povrchu je 6 000 °C. Jeden světelný rok je 9 ½ bilionu km.

Závěrem jsme Slunce pozorovali dalekohledem, měli jsme prý smůlu, protože nebyly vidět žádné erupce ani tmavá místa, byla to jen žhavá koule. Zjistili jsme také, že hvězdárna vydala vlastní turistickou vizitku. Dostali jsme nabídku na návštěvu s večerním pozorováním zimní noční oblohy. Přestože se jednalo o výukový program, všem se nám na hvězdárně líbilo.

Vladimíra Nepomucká a žáci 5.B

 

Kalendář akcí

Velikonoční tvoření

Praha 8

Pro děti a dospělé budou ve dvoraně školy připraveny tvořivé dílny s velikonoční a jarní tematikou.