Slavnostní setkání školy u památné lípy u příležitosti oslavy státního svátku 17. listopadu

Dne 16. listopadu 2017 se setkali žáci i učitelé u památné lípy na rynku školy k oslavě státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii.

Oslavu jsme zahájili tím, že vlajková četa přinesla k lípě českou a ďáblickou vlajku. Následně měl proslov pan ředitel Josef Buchal, historické události let 1939 a 1989 připomněl pan zástupce Tomáš Novotný. O svobodě a demokracii promluvila místopředsedkyně Školní žákovské rady Nikol Koleva. Na shromáždění byl pozvaný i pan doktor Srdečný, pamětník událostí roku 1939, který ale onemocněl, a tak se zúčastnit bohužel nemohl.

Na školním rynku zazněly tóny písně Jednou budem dál a československá hymna, kterou společně zazpívali na Václavském náměstí v roce 1989 Karel Gott a Karel Kryl. Shromáždění bylo ukončené symbolickým cinkáním klíčů a položením svíček k památníčku.

17. listopadu si připomínáme dvě historické události. V roce 1939 byly nacisty uzavřeny vysoké školy, někteří studenti byli popraveni, mnoho studentů bylo odvlečeno do koncentračního tábora; v roce 1989 končil událostmi sametové revoluce v Československu komunismus. Myslíme si, že je důležité si tento státní svátek připomínat.

 

Z textů Eriky Šilhové, Lucie Procházkové, Jiřího Krumpa (VI.A) a Amélie Zítkové (VI.B)
vybral a sestavil T. Novotný, zástupce ředitele