Černobarevný svět

V rámci projektu „Černobarevný svět“ jsme se z našeho barevného světa vypravili do černého světa nevidomých. Navštívili jsme interaktivní výstavu „Naše cesta“, kde jsme si vyzkoušeli, jak se žije lidem ve tmě. Zjišťovali jsme, jak slepí lidé zvládají nástrahy běžného života – např. jak píší, rozpoznávají barvy, pohybují se ve městě, používají běžný tablet či dotykový telefon. I zcela obyčejné nalévání čaje do hrnku bylo se zavázanýma očima zážitkem.  Připravena byla i hmatová stezka, lezecká stěna a spousta her na orientaci, paměť a motoriku.  A protože výstava nebyla zaměřena jen na nevidomé, vyzkoušeli jsme si i život sluchově a tělesně postižených.

Následující dny jsme naše zážitky zpracovávali. Seznámili jsme se s Braillovým písmem, naučili se prstovou abecedu a několik pozdravů a frází ve znakovém jazyce. Také jsme sepsali „Desatero komunikace s neslyšícím“ a o celém projektu vytvořili prezentaci pro naše spolužáky.

Všechny projektové dny byly pohodové, užili jsme si je, pobavili se u nich a uvědomili si, že svět handicapovaných lidí může být stejně tak barevný jako ten náš.

Černobarevní  světáci
(Hnědý tým)